Palangos Stalo šventėje – vėliavos, rekordai ir kitos atrakcijos

kontrimasŠeštadienį į kaip niekad europietišką Stalo šventę kvietusi Palanga svečiams pateikė ne vieną staigmeną – J. Basanavičiaus gatvėje buvo gausu ne tik originalių, svetingų bei vaišingų stalų, bet ir Lietuvos bei netgi pasaulio rekordų, o vienu iš svarbiausių šventės įvykių tapo Europos Garbės vėliavos įteikimo Palangai ceremonija.

Europos Garbės vėliava

Tradicinė, kasmet nemažą būrį svečių į Palangą sukviečianti šventė „Palangos stalas“, daugelio vadinama tiesiog Stalo švente, šiais metais bus itin smagi. Palangiškiai – tiek kultūros darbuotojai, tiek verslininkai bei kurorto įmonių ir organizacijų atstovai – deda labai daug pastangų, kad šiemetinis „Palangos stalas“ svečiams paliktų kuo didesnį įspūdį.

Didžiulės pastangos dedamos ne tik siekiant pradžiuginti į šventę atvyksiančius palangiškius bei kitų miestų gyventojus, bet ir pažymint ypatingą įvykį – šeštadienį Stalo šventės metu Palangai bus įteikta Europos Garbės vėliava. Šis Europos Tarybos Asamblėjos įvertinimas miestams skiriamas už aktyvią veiklą plečiant tarptautinius ryšius, Europos idėjų ir vertybių propagavimą bei šviečiamąją veiklą ugdymo įstaigose.

Vėliavų eisena

Pasitikdami šį miestui svarbų įvykį, palangiškiai į šventę sukvietė visų Palangos miestų-partnerių atstovus, tad Europos Garbės vėliavos įteikimo ceremoniją stebės ne tik mūsų šalies gyventojai, bet ir svečiai iš Bergeno Riugeno saloje (Vokietija), Jūrmalos bei Liepojos (Latvija), Ustkos (Lenkija), Simrishamno (Švedija), Kobuleti (Gruzija) bei Černiachovsko ir Svetlogorsko (Rusija, Kaliningrado sritis).

Pabrėždami šio įvykio reikšmingumą, „Palangos stalo“ organizatoriai šiemet itin didelį dėmesį skirs Europos temoms – nuo ryto mažieji palangiškiai Kurhauzo aikštėje surengs priešinių kreidutėmis akciją „Pieškime Europą“, o 13 val. visi norintieji išsirikiuos Vėliavų eisenai, nusidrieksiančiai J. Basanavičiaus gatve bei eisiančiai iki Jūratės ir Kastyčio skvero. Eisena bus tikrai įspūdinga – svečius stebins vėliavų gausa ir įvairove. Čia plazdės labai įvairios vėliavos – tiek Lietuvos, Europos Sąjungos, tiek ir Palangos miesto, Palangos miestų-partnerių bei valstybių, iš kurių į Palangą atvyks oficialūs svečiai.

Prie Vėliavų eisenos prisijungs Palangos miesto vadovai, kurorto Savivaldybės bei Palangos miestų-partnerių atstovai, taip pat – Palangos meno kolektyvai, ugdymo įstaigų atstovai bei visi pageidaujantys.

Įteikimo ceremonija

Jūratės ir Kastyčio skvere prasidėjo iškilmingiausia šventės dalis – Europos Garbės vėliavos įteikimo ceremonija. Šį Palangai labai svarbų įvertinimą kurorto merui Šarūnui Vaitkui įteikė Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos atstovas, LR Seimo narys Artūras Skardžius.

Ceremoniją papuošė Jūratės ir Kastyčio skvere Palangos jaunųjų talentų koncertas, skirtas Europos kalbų dienai – gabiausi kurorto vaikai muzikuos, taip pat – dainuos įvairiomis Europos kalbomis.

Gausu atrakcijų

Europai skirtų temų netrūko ir J. Basanavičiaus gatvėje – čia palangiškiai, pristatydami savo įmones, įstaigas bei organizacijas, ne tik įrengs ilgiausią šalyje stalą, bet ir pasiūlė įvairių atrakcijų šventės dalyviams. Viena iš jų – viktorina „Pažink Europą“.

Šventės „Palangos stalas“ svečiai taip pat turėjo galimybę pasigrožėti po atviru dangumi įrengta meno galerija, sudalyvauti J. B. Basanavičiaus gatvėje rengiamose sportinėse rungtyse, sudalyvauti kitose atrakcijose.

Rekordų alėja

Vienas iš šiemetinės Stalo šventės naujovių – įspūdinga rekordų alėja, įrengta J. Basanavičiaus gatvės pradžioje. Pasak Nerijaus Stasiulio, Palangos kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininko, Palangoje pasiekti šalies ir netgi pasaulio rekordai yra ne tik atrakcija, bet kartu atspindi vieną ar kitą Palangos įvykį, taip pat – kūrybingus ir originalių idėjų turtingus kurorto gyventojus.

Apsilankę Rekordų alėjoje, šventės svečiai pamatė didžiausią šalyje stalą, kurio aukštis siekia 3,68 metro, tautodailininko Alberto Bukausko sukurtą didžiausią šalyje, dviejų metrų aukščio gintarinį margutį bei to paties autoriaus sukurtą dvejų metrų ilgio gintarinę stintą, ilgiausius gintarinius karolius (ilgiausi šalyje gintariniai karoliai (jų ilgis siekia 282 metrus), tautodailininkės Jolantos Liutikienės vadovaujamų mažųjų palangiškių ir šventojiškių suvertą ilgiausią Kalėdų eglutės gintarinę girliandą (20,5 metro).

Taip pat bus galėjo pasigrožėti tautodailininko Lino Žulkaus sukurtu mažiausiu šalyje, 10 milimetrų aukščio gintariniu staliuku, menininko Vytauto Kuso sukurta mažiausia Lietuvoje poezijos knyga (8 x 9 milimetrų), vos prieš dvi savaites užregistruotu nauju šalies rekordu – mažiausiu baldų komplektu (staliuko aukštis siekia 9 milimetrus, kėdės – 7 milimetrus), ilgiausia Lietuvoje miniatiūra, kurios ilgis siekia 10 metrų.

Šventės „Palangos stalas“ metu pristatyta ir daugiau Palangoje pasiektų rekordų.

Vėliavos-aitvarai

Beje, Palangoje buvo ne tik demonstruojami jau užfiksuoti rekordai, bet ir siekiama naujų – jūroje ties tiltu planuojama pagerinti geriausią Lietuvoje pasiekimą – vėliavą-aitvarą iškelti į didesnį nei 500 metrų aukštį.

Vėliavų-aitvarų akcijos metu praeivių žvilgsnius traukė ne tik aukščiausiai Lietuvoje iškelta vėliava, bet ir kiti danguje virš miesto plazdantys meno kūriniai – Palangos ir Šventosios menininkai, kūrybinės grupės „Mostas“ nariai, susirinkę į plenerą, jau tapė vėliavas, kurios šeštadienį su aitvarais buvo pakeltos į dangų.

Sunkiausias dviratis

Didelio šventės dalyvių susidomėjimo sulaukė atrakcija – J. Basanavičiaus gatvėje buvo siekiama Gineso rekordo, minant sunkiausiu pasaulyje dviračiu. Šią neįprastą transporto priemonę, sveriančią 1,385 tonos, į Palangą atvežė telšiškis 12 kartų pasaulio Gineso rekordininkas Antanas Kontrimas.

Pats A. Kontrimas nusiteikęs rekordo siekti ne vienas, o drauge su visais to pageidaujančiais Stalo šventės dalyviais. „Sunkiausią dviratį suvirinti gali daug kas, bet tai nebus dviratis, jei jis nevažiuos. Šiuo metu sunkiausias pasaulyje dviratis buvo mintas Islandijoje, jo svoris – 750 kilogramų, tad mes, siekdami naujo rekordo, sukonstravome dvigubai sunkesnį. Manau, su visais palangiškiais jį pavyks paminti J. Basanavičiaus gatve. Aš pats jau bandžiau tai daryti – 20 metrų įveikiau per dvi minutes“, – kalbėjo A. Kontrimas.

Pasidžiaugti ir padėkoti

Stalo šventė – ne tik linksma atrakcija, skelbianti apie Palangos rudens renginių pradžią, bet ir puiki proga vietos gyventojams pailsėti po įtempto vasaros darbymečio, pasidžiaugi savo bei kaimynų pasiekimais, pasidalinti vasaros įspūdžiais, o kartu ir padėkoti visiems svečiams, kurie myli Palangą ir kasmet savo poilsiui pasirenka būtent šį Lietuvos kurortą.

Jurgita Vanagė
Palangos miesto savivaldybės
mero patarėja