Warning: file_get_contents(https://krasto.info/orai-w/dabar/laisvalaikis.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/krasto/domains/krasto.info/public_html/wp-content/themes/pz/header.php on line 192
Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Festivalyje „Yaga“ saugiai šėlti kvies edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“

Rugpjūčio 3 – 7 dienomis vyksiančiame festivalyje „Yaga“ jau antrą kartą renginio dalyvius kvies „Saugi erdvė“ palapinėje dirbantys specialistai ir savanoriai. Festivalyje įrengtoje edukacinėje palapinėje apsilankantys renginio dalyviai galės gauti sveikatos specialistų konsultacijas apie psichoaktyvių medžiagų poveikį ir rizikas, saugius lytinius santykius, savo blaivumą pasitikrinti alkotesteriais.

Nors panašios iniciatyvos anaiptol nėra naujiena pasaulyje, tačiau Lietuvoje daromi tik pirmieji žingsniai. Vilniaus priklausomybės ligų centras ir koalicija „Galiu gyventi“ pernai pradėtą iniciatyvą įgyvendina jau trijuose festivaliuose – „Yaga“ „Supynės“ ir „Loftas fest“.

„Yaga“ organizatorė Daiva Gylytė sako palaikanti „Saugios erdvės“ edukacinę idėją : „renkamės ne užmerkti akis, o skatinti atvirą dialogą tarp specialistų ir festivalio dalyvių apie jiems rūpimus klausimus. Tikrai norime, jog žmones, atvykusius į „Yagą“, burtų gera ir saugi patirtis, o iš festivalio jie išsivežtų tik pačius geriausius prisiminimus”.

Ne bausti ir bauginti, o šviesti ir suteikti pagalbą – tokiu principu vadovaujasi edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“. Prisimindami praėjusių metų startą festivalyje „Yaga“, jos autoriai teigia, kad į palapinę užsukusiems žmonėms buvo tikras šokas, mat niekas joje nemoralizavo, o suteikė objektyvią informaciją, specialistai atsakė į rūpimus klausimus. „Palapinėje apsilankę žmonės dažniausiai domėjosi psichoaktyvių medžiagų maišymo poveikiu ir rizikomis, klausė ar Lietuvoje galima išsitirti psichoaktyvių medžiagų sudėtį ir grynumą”, – prisimena Girvydas Duoblys, koalicijos „Galiu gyventi“ atstovas.

Prieš mėnesį vykusiame festivalyje „Sūpynės” informacinę palapinę „Saugi erdvė” aplankė per 400 dalyvių, išdalinta daugiau nei 3000 informacinių lankstinukų, 7000 prezervatyvų, 410 žmonių pasitikrino savo blaivumą profesionaliais alkotesteriais.

Tokios institucijos kaip Europos Komisija ir Jungtinės Tautos tvirtina, jog visuomenės edukacija ir narkotikų dekriminalizavimas yra sėkmingi ir efektyvūs būdai, vedantys link sąmoningos ir sveikos visuomenės. Lietuvai sektinu pavyzdžiu galėtų būti Portugalija, visas narkotines medžiagas dekriminalizavusi dar 2001 m. ir pripažįstanti, kad pagal įvairius rodiklius, kovoje su priklausomybe narkotikams, pavyko pasiekti itin teigiamų rezultatų.

„Saugi erdvė“ edukacinę iniciatyvą įgyvendina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Koalicija „Galiu gyventi“, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“, UAB „Alkotesteris“, Sveikatos apsaugos ministerijos ekstremalių sveikatai situacijų centro apsinuodijimų informacijos biuras ir Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

Girvydas Duoblys
Koalicija „Galiu gyventi“