Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio uždarymas

dalios-tamuleviciutesSpalio 24 d. 18.00 val. Varėnoje simbolines duris užvers septintasis visą mėnesį trukęs Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis. Iškilmingas festivalio uždarymo renginys prasidės 18 val. Varėnos kultūros centre. Čia žiūrovų lauks įspūdinga aktorės Dalios Jankauskaitės, kompozitoriaus ir atlikėjo Andriaus Kulikausko bei birbynininko Kastyčio Mikiškos kūrybinė programa „Su peteliške ant lūpų” pagal Romualdo Granausko ir Jono Strielkūno kūrybą.

Vėliau kūrėjams bus įteikti apdovanojimai – puikios menininkės Violetos Ganusauskienės kurtos skulptūros dvylikos festivalio nominacijų: „Geriausias spektaklis”, „Geriausias režisierius”, „Geriausia aktorė”, „Geriausias aktorius”, „Žiūrovų spektaklis” bei kitų nominacijų laureatams.

Šiųmečio festivalio metu žiūrovai galėjo pamatyti devyniolika puikių ir suaugusiems, ir mažiesiems žiūrovams skirtų įvairių Lietuvos teatrų spektaklių.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pažymi, kad Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis yra labai prasmingas, nes geresnio būdo žymiai režisierei „sugrįžti” į gimtinę sugalvoti neįmanoma. „Šis festivalis – vienas didžiausių Varėnos krašto kultūrinių renginių. Tai, kad festivalio spektakliai, ypač garsesnių teatrų, gausiai lankomi, liudija, kad jis Varėnos krašto teatro mylėtojams labai reikalingas”.

Režisierius Algimantas Pociūnas, festivalio komisijai pirmininkaujantis jau penktus metus, sako, kad šis festivalis išskirtinis tuo, jog puoselėja lietuvišką dramaturgiją, toks ir buvo festivalio tikslas. „Smagu, kad „auksinis” Dalios Tamulevičiūtės dešimtukas susirūpino tuo ir įsteigė šį festivalį. Jame pristatomi konkursiniai darbai, kreipiamas dėmesys, kad būtų tautiška dramaturgija. Galbūt išskirtinis yra ir tuo, jog teatrams kartais sudėtinga atsirinkti, kokį spektaklį į festivalį vežti, nes reikalavimų kartelė yra gerokai užkelta – kad būtų ir tautiškas, bet ir šiuolaikinis. Kita vertus, teatrai pasirenka ir atveža, drįstu sakyti, geriausius pastatymus, net ir premjeras. Tai rodo pasitikėjimą Varėnos žiūrovu, ir pačiam festivaliui tai į naudą. Nors kai kuriems teatrams toli, bet aktoriai sako, kad į Varėną atvažiuoja kaip į namus”. Režisierius pastebėjo, kad kartais spektaklis Varėnos scenoje tarsi įgauna „kitą kvėpavimą”, parodomas geriau, nei savo teatre. „Reikalavimai teatrams užkelti ir sąlygų, ir žiūrovų dėka. Džiaugiuosi Varėnos žiūrovais. Varėniškiai patys galėtų spręsti, kokie spektakliai geriausi. Šių metų festivalio atidarymas parodė, kad jie gerokai kilstelėjo ir poreikių, ir kriterijų kartelę. Tad komisijai nominacijas tikrai yra iš ko rinkti”. Režisierius sako, kad jį pirmųjų festivalių metu labiausiai nustebino ir tai, jog į Varėną žiūrėti spektaklių važiuoja iš Druskininkų, Alytaus, kitų miestų. A. Pociūno teigimu, planuojama metų bėgyje peržiūrėti spektaklius, kad į Varėną kitų festivalių metu atkeliautų patys įdomiausi spektakliai.

Jis sako, kad nominacijos jau beveik paskirstytos, ir didelių ginčų su komisijos nariais nebuvo, nes nuomonės dėl kandidatūrų beveik sutapo.

Viena iš festivalio organizatorių, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Regina Svirskienė sako, kad festivalis tikrai vertas Dalios Tamulevičiūtės kūrybos.

„Reikia pasidžiaugti, kad šiais metais festivalis turtingas brandžiais spektakliais, ypatingai džiugu, kad keturi spektakliai buvo skirti vaikams, ateity jiems bus skiriamas dar didesnis dėmesys. Šių metų festivalyje vaidino daug puikių aktorių: Jūratė Onaitytė, Doloresa Kazragytė, Rolandas Kazlas, Darius Meškauskas ir kiti. Iš jų sulaukiame daug teigiamų atsiliepimų, kad Varėnos publika myli teatrą ir yra labai pozityvi”.

Festivalis tradiciškai prasidėjo rugsėjo 30-ąją, režisierės gimimo dieną, jautria gaida nuskambėjusiu minėjimu Dalios Tamulevičiūtės gimtinėje Senojoje Varėnoje. Jo metu apdovanotas 2016 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojas – Lietuvos rusų dramos teatras už aktoriaus Aleksandro Špilevojaus lietuvišką pjesę „Neišmoktos pamokos”. Pjesės eskizą peržiūrų metu pristatė LMTA studentai (kurso vadovas Jonas Vaitkus, pedagogė Airida Gintautaitė). Tądien Varėnos kino ir parodų salėje buvo parodytas 2015 metų Dalios Tamulevičiūtės premijos laureato – Klaipėdos jaunimo Pojūčių teatro – kamerinis spektaklis „Akmuo. Vanduo. Geluonis”.

Rūta Averkienė
Informacija iš Varenoskultura.lt